Türkiye’deki En İyi Jokeyler Kimlerdir?

Türk tarihinin en önemli yarışçıları arasında yer alan jokeyler, hem kendilerini hem de atlarını milyonlarca kişiye tanıtmayı başardılar. Türkiye’deki en iyi jokeyler kimlerdir? Bu jokeyler arasında Halis Karataş, Ekrem Kurt, Mümin Çılgın en çok bilinen isimler olarak yer alıyorlar.

Halis Karataş

Türkiye’de 20. Yüzyılda adını gençlere, at yarışları ile ilgilenmeyenlere dahi duyurmayı başarmış olan isimlerin başında gelir. Halis Karataş, Türk jokey tarihinin en etkili isimlerinden bir tanesi olmasında efsane atı Bold Pilot’un da emeği büyüktür. 1991 yılında sadece 19 yaşında başladığı kariyerinde Özdemir Atman’ın Atman ekürisinde işe başladı.

Aradan geçen üç yılın ardından Bold Pilot’a vurulan ve kendisine at seçmesi istenirken, diğer atları incelemek yerine bu atı seçen efsanedir kendisi. Art arda birinci olunan 11 yarışlık seriye imza attılar. 30 yarışta 21 galibiyetle son derece etkili olacaklarını gösterdiler. 1972 doğumlu olan garibanların yarışçısı, kariyerini devam ettiriyor.

Ekrem Kurt

Türk jokeyler arasında saygın bir yere sahip olan Ekrem Kurt, özellikle 1950’li yıllardan 1990’lı yıllara kadar adını bir nesle duyurmayı başarmıştır. 1950’li yıllarda başlayan kariyerinde her zaman için yarışlarda favori gösterilenlerden bir tanesi olmuştur. 1990’lı yıllara kadar toplamda 11 kez Cumhurbaşkanlığı Koşusu kazanmayı başarmıştır.

Türk tarihinin en zor olan ve zorluğunu da en iyi yarışçıların bulunmasından alan yarışta başarıdan başarıya koşmuş ve at yarışı istatistikleri alanında kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Ayrıca 7 kez kazanmış olduğu Gazi Koşusu ile, kariyerinin en etkili dönemi olan 1970’de adını milyonlarca kişiye duyurmuştur.

Yaşayan Efsane Jokey Mümin Çılgın

Kariyerine 1956 yılında başlamış ve 1999 yılına kadar jokey tarihinin en etkili isimlerinden bir tanesi olmuştur. Toplamda 44 yıllık jokeylik hayatı boyunca kırılması güç rekorlara imza atmış olması, yeni jokeyler için de ilham kaynağı olarak görülmesine yol açıyor.

Kariyeri boyunca 9 kez Gazi Koşusu kazananı olması nedeniyle, özellikle bu alanda tekrar kırılması güç bir rekora imza atmıştır. Türkiye’deki en iyi jokeyler kimlerdir? Kariyerini bıraktığı ve son kez at sırtına çıkarak yarıştığında 64 yaşındaydı. Günümüzde halen hayatta olması ve hipodromlarda yarışan bazı atların sahibi olması da, yarış tutkusunun devam ettiğini gösteriyor. At yarışı pist rekorları konusunda detaylı bilgiyi “At yarışı pist rekorları nelerdir?” yazımızda görebilirsiniz.