At Yarışı Puanlama Sistemi Nasıl İşler?

Puanlama sisteminin belirli bir düzeni vardır ve pek çok etmen burada ön plana çıkmaktadır. At yarışı puanlama sistemi nasıl işler konusu için her at için ayrı bir hesaplama sistemi uygulanmaktadır. Böylece atın genel başarısı, kazandığı koşular ya da ikinci-üçüncü sıralamasına göre bir puanlama mekanizması bulunur. Ayrıca yapılan yarışın pist koşullarından ya da kırdığı pist rekorları da yine bu puanlarda etkili olan etkenler arasında önemlidir.

  • Atın her koşusundan sonra yeni bir puanlama sistemi yapılır
  • Her at için yapılan koşular önemlidir. Böylece koşuya göre puanlama sistemi düzenlenir
  • Puanlamanın yanı sıra atın yaşı, antrenörü, binicisi ve son altı koşusuna kadar diğer detayların her birini de görebilmek mümkündür. Bu istatistiki bilgiler için detaylı bilgileri “At yarışları istatistikleri nelerdir?” yazımıza göz atarak görebilirsiniz.
  • Her zaman puanlama sistemi günceldir ve kendine ait mekanizmasıyla bültende atların sıralamasını gerçekleştirmiştir
  • TJK bu doğrultuda etkin bir altyapı olanağını sağlayarak, şaşmaz ve doğru bir puanlama düzeneğini her bir atın gerçekleştirdiği koşular ve aldığı sonuçlara göre belirlemektedir.

Yani her açıdan at yarışı için yapılan koşular, etkin bir şekilde sağlanan faaliyetlerin neler olduğunu gösteriyor. Puanlama sisteminin çalışma düzeni, atın bir koşuda ele aldığı sonuç, koştuğu hipodrom ve saha koşullarından diğer etkenlere kadar belirlenen faaliyetleri içermektedir.

At Yarışlarında Puan Düzeni

İlk sütunlar atların puan düzenini oluşturur ve sıralamanın neler olduğunu gösterir. Tabi aynı zamanda atların genel başarıları ya da diğer istatistiklere göre ayrılan çeşitli detaylarında bulunduğunu eklemek mümkündür.

Ata Ait Bilgiler

Atın ismi dahil olmak üzere, yaşı, orijini anne-babası, kilosu ve genel başarıları burada ele alınır. Atın genel durumları ne ise her biri baz alınarak ve koşudaki piste göre koşu oranlarına bakılarak belirli bir liste oluşturulmaktadır.

Diğer Detaylar

Atın Jokeyinin kim olduğu, asıl sahibi, antrenörü, derecesi ve diğer ayrıntılarda yine puanlama sisteminde önemi unsurlardır. Diğer atlara göre ne kadar bir sürelik kısımda bitirmesinden aralarında ne kadar fark olduğu gibi ayrıntılarda yine etken olan faktörlerdir.

Temel olarak at yarışı puanlama sistemi nasıl işler sorusuna yanıt olarak, atın yaptığı koşunun hemen ardından ele alınan sonuçlar, puanlama sisteminin düzenini oluşturmaktadır.