At Yarışı Pist Rekorları Nelerdir?

Pist rekorları genelde heyecanla beklenen ya da uzun dönem boyunca unutulmayan değerleri barındırmaktadır. At yarışı pist rekorları nelerdir diye bakıldığında ön plana çok fazla unsurun çıktığını görebilmekteyiz. Bunların neler olduğuna baktığımızda;

Şekerpınar Koşusu’nda Can Kardeşler Pist Rekoru

20 Aralık Cumartesi günü yapılmış olan koşu, ev sahipliğini Şekerpınar Koşusu gerçekleştirmiştir. Muzaffer Can’ın Can Kardeşler isimli olan tayı ve Türkiye’deki en iyi jokeyler arasında gösterilen Halis Karataş kontrolündeyken beyaz bayrak ayna yapmış ve kazanmaya başarmıştır. Adana Yeşiloba Hipodromunda yapılmış olan koşu, kum pist üzerinde 1400 metre mesafede yapılarak ön plana çıkar. 3 yaşlı 8 Arap tayının yarışa başlamasının ardına birincilik ikramiyesinin 84.800TL olduğu da belirtilmiştir. Ayrıca ikinciliği Radarcı elde ederken, üçüncülük ise Firikya’nın olmuştur.

Adana pistinde yapılan ve 1400 metre kum pist rekorunu kıran Cankardeşler, koşunun bitiriş derecesi 1.35.08 iken, farklar ise Uzak 3.5 ve Boy 2 şeklinde olmuştur. Böylece Can Kardeşler, kum pistteki geçirmezliğini sürdürerek 12. Startında da 9. Galibiyetini almıştır. Cankardeşler aynı zamanda 3 yaşındaki al erkek tay ile 17 Ekimde İstanbul Veliefendi Hipodromunda kum pistte İsmail Dinar kontrolünde Haralar Koşunu kazanarak yine bir başarı kaydetmiş ve at yarışı istatistikleri tarihinde önemli bir yer edinmiştir.

İstanbul Pist Rekorunun Ova Tarafından Kırılması

12 Mayıs 2017 tarihinde Cuma gününde İstanbul’daki Veliefendi Hipofromunda yapılan koşuda, 4+ Araplara mahsus olan Engelliler Haftası Koşuşu yapılmıştır. Naile Yurdakan’a ait olan ve Besim Balık bünyesinde yetiştirilmiş olan at, Sebahattin Topal tarafından da antrenman edilmiştir. Bunların ardından Onur Yıldız bünyesinde ise İstanbul pist rekorunu kıran Ova, oldukça fazla konuşulmuştur.

1200 metrelik çim bir pistte 60.000TL’ lik ikramiyeli bir koşuda rekor kurulmuştur. Safkan olan at 2011 senesinde kurulan ve 1’17”11 ile kazanmış olan İlvana ’nın İstanbul’daki 1200 metrelik çim pist rekorunu kırmıştır. Bu aynı zamanda 2014 senesinde İzmir’in çim pistinde yapılan 1’16”70 süreli Tanar’ın Türkiye’nin Arap atlarında elde edilen en iyi ikinci derecelik imzası da olmaktadır.

Bunun gibi etkenler at yarışı pist rekorları nelerdir için örnek oluşturmakta ve önemli rekorların kırılmasını sağlamıştır. Pist rekorlarının kırılmasında atlar kadar jokeylerin de büyük rolü bulunmaktadır. Ülkemizin en iyi jokeyleri hakkında detaylı bilgileri “Türkiye’deki en iyi jokeyler kimlerdir?” yazımızda bulabilirsiniz.