At Yarışı Mesafe Hesaplama Nasıl Yapılır?

At yarışlarında gösterilecek olan performansların hesaplanması için artık sadece geçmiş maçlara bakılması gerekmiyor. Atların fiziksel durumları, geçmiş maçlardaki başarıları, pist türüne göre gösterdikleri performans da göz önünde bulunduruluyor. At yarışı mesafe hesaplama nasıl yapılır? At yarışlarında gerçekleştirilecek olan mesafe hesaplama işlemlerinde atın kilosu, koşacağı mesafe, koştuğu mesafe, geçmişte aynı mesafeyi kaç saniyede koştuğu gibi bilgilerin toplanması gerekir. Günümüzde bu tarz bilgilere her at için internetten veya bültenler aracılığıyla hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor.

Mesafe Hesabı Neden Yapılır?

Atların koşacakları mesafelerde ortalama performanslarına göre kaç saniyelik bir zaman dilimi içerisinde sonuca ulaştıklarının bilinmesi önemlidir. Mesafe hesabının yapılabilmesi için gerekli olan önceki sonuç bilgileri, mesafe bilgileri, koşulacak yeni mesafenin bilgileri karşılaştırılarak ortalama bir sonuca ulaşılabilir. Bu tarz ortalama sonuçlarla birlikte, atların genel başarı durumları göz önünde bulundurulabilir.

At yarışı mesafe hesaplama nasıl yapılır?

Verilerin diğer atlarla karşılaştırılması durumunda, ortalama bir pistte hangi atların yarışı kazanma ihtimallerinin yüksek olduğu ve at yarışı pist rekoru çıkıp çıkmayacağı tahmin edilebiliyor. İstatistiklere bakıldığında, atların kaç saniye içerisinde kaç metre koşabilecekleri de öngörülebiliyor.

Mesafe Hesaplama Nasıl Yapılır?

İngilizler için kum pistlerde ortalama koşu mesafeleri ve süreleri şu şekildedir;

  • 800 ila 1200 metre arasında atlar ortalama 7 saniyenin üzerinde koşu gerçekleştirir. Ortalama 7.6 saniye olarak hesaplanmıştır. Eğer atın geçmişte 1100 metrelik bir mesafeyi ortalama 1 dakika 7 saniyede koştuğu biliniyorsa, bu durumda, 1200 metreyi de 1 dakika 15 saniyede koşma ihtimali yüksektir.
  • Koşu mesafesi uzadıkça, atlardaki 100 metre başına düşen koşu süresi artış göstermiyor.
  • 1200 metre ila 1600 metre arasında her 100 metre yaklaşık olarak 7.2 saniyede koşulur. At yarışı mesafe hesaplama nasıl yapılır? 1600 ila 1900 metre arasındaki koşularda ise at bitiş çizgisine, 100 metre başına yaklaşık olarak 7 saniyede ulaşabilir.
  • 1900 – 2200 metrelik pistlerde her 100 metrelik mesafenin ortalama 7.3 saniyede kat edildiği görülüyor.
  • 2200 ila 2400 metre arası kum pistlerde ise 100 metre başına 7.5 saniyede koşuluyor.

At eğer önceki koşusundan 1 kilogram eksikse +0,1 saniye, 1 kilogram fazlaysa +0,1 saniye eklenerek ortalama koşu süresi belirlenebilir. Peki, at yarışı oyunu nasıl oynanır? Oyun kuralları hakkında detaylı bilgiyi “At yarışı nasıl oynanır?” yazımızda bulabilirsiniz.